Kırşehir Flash Haber

Aracınızda Bu Yazı Varsa Ceza Geliyor!

Aracınızda Bu Yazı Varsa Ceza Geliyor!
27 Şubat 2018 - 0:04 'de eklendi ve 739 kez görüntülendi.

Aslında bu cezalar yıllardır var. Ancak uygulama olarak pek alışılagelmiş olmadığından bize abes gelir. Evet yanlış duymadınız. Eğer aracının üzerine ” SATILIK “  Yazısı asarsan kardeşim bunun bir cezası var.

Kurallar Neden Var ?

Kural, davranış-larımıza yön veren, uyulması gereken ilkeker ve hayatımızı düzene sokan unsurlar olarak tanımlanıyor. Kurallar olmasa, herkes kafasına göre bir davranış sergilese dünya da yaşanılabilir bir düzenin tesis edilmesi herhalde mümkün olmazdı. mutlu, huzurlu ve düzenli bir hayat için kurallar olmalı ve şarttır da.

İnsanın var olduğu her anda tehlike vardır. Ve kurallar, bu tehlikelerin oluşmaması için caydırıcı bir güç aynı zamanda. Toplumsal düzeni sağlamanın da temel ögeleridir. O halde kurallardan korkmayalım, çünkü en kötü kural kuralsızlıktan daha iyidir.

Kural’la ilgili bu saptamayı yaptıktan sonra gelelim asıl konumuza.

Bugünlerde Kırşehir’ de birçok kişinin aracına satılık yazdıkları için ceza aldıklarını ve bu cezanın haksız ve yersiz olduğunu düşünmekteler.

Maalesef bu düşünceler yanlıştır. Çünkü 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 26/2 maddesi gereği ” Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; izin alınmaksızın reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak,” suçtur. Cezası 2018 yılı itibariyle 108,00 TL dir. Eğer peşin öderseniz 81,00 TL dir. Bunun için size -5- Ceza puanu uygulanır.

“Aykırı durumda olan donanım ve yazılar, giderleri işletene ait olmak üzere söktürülür, sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.”

Yukarıda özellikle sadece bu algının yok edilmesi adına sizlere paylaşımda bulundum. Bu bağlamda sizlerin aklından geçen soruları tahmin ediyorum. Diyorsunuz ki ” Eğer böyle bir kanun varsa yıllardır neden uygulanmadı?” Devlet Baba sadece bizi mi Gördü?” Yol üzerinde sadece bizim araba mı satılık ? ” gibi sorular sorduğunuzu işitir gibiyim.

Evet bu kanun 17/10/1996 tarihinden bu yana var. Uygulamaya gelince o devletin işidir. Devlet ne zaman görürse cezasını keser.  Ancak son zamanlarda Kırşehir’in Caddeleri resmen oto galerileri andırır oldu millet aracını park edecek yer bulamaz oldu. Vatandaş gayri resmi olarak caddelere araçlarının üzerine satılık yazarak müşteri kovalarken aracını zorunlu park etmek isteyen fakat yer bulamayan park mağduru vatandaşları da düşünmek gerekir.

Velasılkelam Ceza Makbul Gözü Doymaza! Ama Neyazıkki Kurunun yanında Yaşta yanıyor.

Süleyman SÜNGÜ

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER