Kırşehir Flash Haber

BORÇLARINIZI YAPILANDIRMA…!

BORÇLARINIZI YAPILANDIRMA…!
09 Temmuz 2018 - 21:54 'de eklendi ve 569 kez görüntülendi.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci yürürlüğe giren 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında bilgiler verdi. Başkan Bahçeci, yapılandırma fırsatı ile vatandaşların Kırşehir Belediyesi’ne olan birikmiş borçlarının ödenmesi noktasında büyük kolaylıklar getirildiğini ve taksitlendirme imkanı sağlandığını belirtti.

Başkan Bahçeci, 18 Mayıs Pazartesi günü yürürlüğe giren “7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” hakkında bilgi verdi. Kanun düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulunan Bahçeci, vatandaşların yapılandırma kanunundan faydalanarak Kırşehir Belediyesi’ne olan birikmiş borçlarını kolaylıkla ödeyebileceklerini belirtti. “Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımız başvurularını 31 Temmuz Salı gününe kadar Kırşehir Belediyesi Gelir şefliğine şahsen veya posta aracılığıyla yapabilecekleri gibi belediyemizin resmi sitesi üzerinden de gerçekleştirebilecekler” dedi.

Geniş kapsamlı yapılandırma

Başkan Bahçeci “Resmi Gazetede yürürlüğe giren 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanun ile vatandaşlarımızın Kırşehir Belediyesine olan borç ödemelerine taksitlendirme imkanı sunulmuştur. Bu yapılandırma kanununun, önceki yapılandırmalardan en önemli farkı, daha evvel yapılandırma kapsamına alınmayan kira ödemeleri ile gelir tarifesinde belirtilen ücretlerin de kanun kapsamına alınarak vatandaşa daha kapsamlı yapılandırma imkânı sunması. Gelir tarifesindeki tüm kalemler yapılandırma kapsamına girmekte. Yine vatandaşlarımızın Belediyemize olan kira borçları da bu kanun kapsamında taksitlendirilecek” ifadelerini kullandı.

Taksitlendirme kapsamına giren borçlar

Başkan Bahçeci “Kanun, Kırşehir Belediyesine olan idari para cezalarının haricindeki tüm borçları kapsıyor. Bu kapsamda taksitlendirmeye giren borçlar; vadesi 31/03/2018 tarihinden (bu tarih dahil) önce olan İlan-Reklam Vergisi, Haberleşme Vergisi, Yangın Sigorta Vergisi, Ecrimisiller, Harçlar, Gelir tarifesindeki tüm ücretler, kira ödemeleri, katı atık ücretleri. Belediye’ye olan borçlarını sorgulamak isteyen vatandaşlarımız www.kirsehir.bel.tr adresinden geçmiş borç bilgilerine ulaşabilecek” diye belirtti.

Ödeme kolaylıkları


“Vatandaşlarımız yapılandırmanın ilk taksitini ise 30 Eylül 2018 tarihi Pazar gününe rastladığından 1 Ekim Pazartesi gününde ödeyecek. 6-9-12-18 aylık taksit imkânlarımız mevcut. Pek çok avantajı içinde barındıran düzenlemede ödeme kolaylığı sağlanması amacıyla taksitler ikişer aylık ödemeler halinde alınacak. Yani vatandaşlarımız iki ayda bir, tek taksit ödeyecekler. Borç asıllarının tamamı ile Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın ödenmesi halinde, gecikme faizi ve zammı silinecek. Yine peşin ödemede bulunmak isteyen vatandaşlarımızın Yİ-ÜFE oranında ayrıca yüzde 90 indirim sağlanacak. Dolayısıyla vatandaşlar peşin ödemelerde ekstra avantaj elde edecekler. Taksit seçeneğini seçip ilk taksiti ödeyen, ancak peşin ödemedeki ekstra indirimi kaçıracak olan vatandaşlarımız üzülmesin. Kalan taksit tutarlarını ikinci taksit sonuna kadar ödemeleri halinde onlara da Yİ-ÜFE oranında %50 ekstra indirim sağlanacak’’ ifadelerinde bulundu.

Başkan Bahçeci, “Bu yapılandırmanın en önemli şartı ise önceki yapılandırmalardaki gibi ilk iki taksitin mutlaka süresinde ödenmesi. Kapsamlı ve oldukça avantajlı düzenlemeden faydalanmak isteyen tüm vatandaşlarımızı detaylı bilgi için Gelir Şefliğine başvurabilirler dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER