Kırşehir Flash Haber

BU ÇEŞMELERE CANSUYU NE ZAMAN VERİLECEK…!

BU ÇEŞMELERE CANSUYU NE ZAMAN VERİLECEK…!
08 Eylül 2018 - 23:45 'de eklendi ve 604 kez görüntülendi.
Şöyle ki; tarihte kurulan ilk şehirler suyun konumuna göre şekillenmiştir. Gerek kent hayatında, gerekse kırsal yerleşkelerde özellikle içme suyunun ortak ihtiyaç olması, belli merkezlerde suyun insanlara sunumu sağlanmıştır. Coğrafi özelliklere göre bu durum bazen su kuyusu, bazen de çeşme olarak ortaya çıkmıştır.
Medeniyetin gelişmesi ile birlikte, oldukça ilkel olan çeşmeler belirli bir aşama kat ederek ciddi birer esere dönüşmüştür. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminde vücuda getirilen çeşmeler, bu anlamda dikkat çeken en güzide örneklerdir. 18.yy. sonrası Osmanlı Devleti’nde birer hayır eseri olarak yaptırılan çeşmeler, gördüğü toplumsal hizmetten ziyade, üzerinde barındırdığı sanatsal öğelerle de ön plana çıkmaktadır.
Bu bakımdan Kırşehir’ de Tarihi çeşmelerin uzun yıllar önce hattının bozulması sonucu suyu akmaz hale geldi. Atıl durumda olan, Daha önce tescil edilmiş Tekke, Kayabaşı, İmaret, Ağalar ve Ahi Evran çeşmelerinin yanı sıra, Hızırağa, Aşıkpaşa, Maşaderesi, Kılıçlı Köprüsü, Hızırağa Lömen, Bağbaşı Lömen, Haylon Mehmet, Çatal, Cacabey, Cumartesi Pazarı, Bağbaşı Dört Yol ve Ahmet Ersan çeşmeleri, İşte Tarih kokan çeşmeler vahim durumları;
Geçen yıl basına yansımasının ardından Kırşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında ;

“Kırşehir’de bulunan çeşmelere ilgili bakım ve onarım çalışması yapılması ve çeşmelerin kültür varlığı kapsamında restore edilerek tekrar kullanıma kazandırılacak.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ; Belediyemiz  tarafından projelendirilen restorasyon çalışmaları tamamlandığında tarihi çeşmeler yeniden görünür hale gelecek.   Tarihi çeşmeleri Kırşehir Belediyesi’nce yeniden görünür kılınacak olması kentin değerlerine sahip çıkan Kırşehir Belediyesi, bölgede yaşayan vatandaşları sevindirdi. Yıllardır yaşadıkları semtin adını aldığı çeşmelerin yeniden gün yüzüne çıkarılmasından duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar, Kırşehir Belediyesi’nce tamamlanacak restorasyon ile çeşmeler Kırşehir’in binlerce yıllık tarihindeki önemli değerler arasındaki yerini alacak.” denmişti.
Ancak 1 yıldır geçen süre zarfında hiçbir restorasyon faaliyeti yapılmadığı görülmüştür. Bu denli bakımsızlık ve restore edilmeyen değerler harabe haline gelmiştir. Kırşehir’in en önemli değerleri olan bu ata yadigarı tarih kokan çeşmeler yetkililerin biraz önce el atması gerektiği daha fazla ihmal sonrası kaybolacakları aşikardır.
Buradan yetkililere bir kez daha duyurulur. Gelin el atın tarihimiz kaybolmasın….
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER