Kırşehir Flash Haber

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİMİ…..!!!!

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİMİ…..!!!!
24 Mart 2018 - 21:41 'de eklendi ve 468 kez görüntülendi.

Kırşehir Belediye Başkanı , Yaşar Bahçeci Ekizağıl güzergâhındaki Katı Atık Depolama sahasında gazdan enerji üreten tesislerde incelemelerde bulundu.

Başkan Bahçeci ,” Kırşehir Belediyesi artık çöpten elektrik üretiyor, 15 Şubattan itibaren günlük 8 Megawatt yani 3200 konutun ihtiyacını karşılayacak üretim demek, nerden nereye; Kervansaray dağına çöp atan bir şehirden modern Katı Atık Tesisinde elektrik üreten bir şehir olduk.

Başkan Bahçeci , “ 15 Şubat itibari ile çöpten elektrik üreten şehirler arasına girdik. Tesisimiz 15 Şubat 2018 itibari ile devreye girdi. Buradaki ana mantık işleyiş çöpten oluşan metan gazını alıp bunu yakıp elektrik enerjisini haline getirerek kurulmuş bir sistem. Kırşehir’in Kervansaray dağlarına her yere çöp attığı bir durumdan modern çöp depolama tesisine artı oradan da elektrik üretebilen bir duruma gelebilmesi Kırşehir’in aldığı mesafeyi göstermesi açısından önemli bir ölçü diye düşünüyorum. Bu tesisimizde yap işlet devret modeli ile ihaleye çıktık ve yaklaşık Bir Milyon Avro yatırımla yatırımcımız bu işletmeyi kurdu. On yıl süre ile burada elektrik üretecek. 2028 Şubat ayına kadar buradan elektrik üretecek ve buradan yaklaşık 8.000 kilovat, 8 Megawatt lık bir günde elektrik üretecek. Bu da yaklaşık 3200 konut eşdeğer bir elektrik üretecek. İnşallah hedef ilave yatırımlarla bunu 22 Megawatt ‘a çıkartmak yani 9.000 konut miktarına getirebilmek. Buradan elde ettiği gelirden bize kira ödüyor aylık. Kırşehir Belediyesi olarak ta aylık 20.000 -22.000 milyar gibi meblağ Kırşehir Belediyesi olarak buradan bir gelir de sağlamış olacağız. Hem çöpteki birikmiş gazı alıp, birikmiş gazı almazsak, doğaya bu atılmazsa o zaman ilerde patlama riski ve başka riskler taşır, bunu doğaya saldığınızda çevreye zararı oluyor. Bu tesisle birlikte hem doğa metan gazı salımını da azaltmış oluyoruz, hem de üstüne para kazanıyoruz. Böyle bir yatırımı da Kırşehir’imize yapmış olduk.

 

Yenilebilir enerji sınıfına giren bu enerji önümüzdeki dönemde güneş yatırımımız izleyecek diyen Başkan Bahçeci giyes santral projemiz var oda şuanda projeleri tamamlandı, ihale aşamasındayız, oradan da bir enerji üretimini sağlayacağız. Rüzgarla ilgili bir takım araştırmalarımız devam ediyor. Kırşehir’i yenilenebilir enerji noktasında da üretim yapan bir belediye olarak bir şehir. Biliyorsunuz 130 MW lık bir rüzgar santrali ülkenin en büyük ikinci rüzgar santrali Mucur’da ama bizde belediye olarak yenilenebilir enerji alanında üretimler yaparak inşallah Türkiye’de isminden söz ettiren bir belediye haline gelmiş olacağız dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER