Kırşehir Flash Haber

DÜNYA SU GÜNÜ…….

DÜNYA SU GÜNÜ…….
24 Mart 2018 - 21:25 'de eklendi ve 477 kez görüntülendi.

 

Kırşehir Belediyesi, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Cacabey Meydanında kutlama programı düzenledi.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci , “Dünya Su günü münasebetiyle Cacabey Meydanında belediye olarak, çocuklarımıza, gelecek nesillerimize su kaynaklarının önemini anlatmak halkımıza da su ile ilgili konularda da dikkatlerini çekmek üzere arkadaşlarımız bir etkinlik düzenledi. Bu güzel etkinliği düzenledikleri için arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Dünyada Su kaynaklarının önemi dünyamız yaşlandıkça her geçen gün artıyor. Türkiye için bu önemli kritik bir hal alıyor. Türkiye su zengini bir ülke değil, su fakiri bir ülke. Su kaynaklarını korumamız gelecek nesiller açısından son derece önemli. Bizde Kırşehir Belediyesi olarak dokuz yıldır görev yapıyoruz bu görev süremiz içerisinde gerek su kaynaklarının yenilenmesi, gerekse suyun her ile iletilmesini sağlayan hem şehir içi şebekemizin, hem de ana ishale hattımızın yenilenmesi konusunda çok kritik önemli çalışmalar ve projeler hayata geçirme fırsatımız oldu. Bu kapsamda Kırşehir Belediyesi olarak öncelikle Kırşehir’in yeşil dokusu olan kılıçözü vadisini maalesef yıllardır on yedi kuyuyla 24 saat su çekiyoruz. Kırşehir şehir merkezinin suyunun % 80 nini selafur,kurt ocağı, özbağ mevkiindeki kuyulardan sağlıyoruz. % 20 sinide ökse mevkiinden sağlıyoruz. Kırşehir’in eski kılıçözü vadisinde dipsiz göller, çeşmeler vardı, pınarlar su kaynardı, bunların hepsi kurudu. Hiç durmadan su çekerseniz bu kaynakları buna dayamaz. Her geçen gün su seviyemiz biraz daha düşüyor. Pompaların seviyesi her geçen gün biraz daha aşağı doğru indiriyoruz. Bu kaynaklar sonsuz tükenmez, bitmez kaynaklar değil. Bu kaynakları korumamız, Kırşehir’in geleceği açısından son derece önemli. Göreve geldiğimizde hemen bununla ilgili çalışmalar başlattık. DSİ tarafından açılan beş tane kuyuyu, Yerköy yol ayırımını geçtikten sonra horozun gediği denen mevkiiden ikiyüz ellibir litre bölü saniye Kırşehir’imizin ihtiyacını karşılayacak oranda beş kuyuyu Kırşehir Belediyesine devir aldık.

Başkan Bahçeci, “ DSİ ile birlikte yaptığımız proje ile 49 km ishale hattı döşedik. Kırşehirliler çok iyi bilirler ana ishale hattımız nereden geçiyordu Ankara-Kayseri yolunun tam altından geçiyordu. Saatli bomba gibi bir patlasa tırı bile hava uçurur, çünkü çok ciddi bir basınca sahip bir su. Hatlarımız çürümüş durumda idi. İhtiyacımız olan suyun tam iki katı su almak zorundayız. Çünkü borular çürüdüğü için sürekli kaçıyor. 400 litre bölü saniye su alıyorduk bu çok büyük bir oran. Hem suyumuz az, hem ihtiyacın iki katı suyu borularımız çürüdüğü için heba ediyorduk.

Başkan Bahçeci , “Yaptığımız çalışma ile birlikte altına tane özbağ tepelerine yaptığımız su depoları ile ve 49 km ana ishale hattı ile bu şebekemizi tamamen yeniledik. Bu sene yapacağımız ihale ile , iki tane arıtma tesisi ile Kırşehir’li hanımefendilerinin özellikle Kırşehir’in suyu coğrafi yapısından dolayı kireçli. Yağacağımız arıtma tesisi ile suyumuzu da arıtarak Kırşehir’e kireçten arındırılmış suyu vermiş olacağız. Bunu yanında şehir içi şebeke var. Bizim şebekemiz asbest borularla mevcut. Asbest borular dünyada artık kullanılması yasak borular. Kanserojen madde içeren borular. Kırşehir’imiz 50-60 yıldır o zaman ki teknoloji o olduğu için o asbest borulardan yıllardır su temin etti. Su depolarımızı siz görmüyordunuz, su depolarımızın hepsi çok kötü durumdaydı. Depolarımızın içindeki vanalardan borulardan pas akıyordu resmen. Tam 12 milyon Avro yatırım yaptık. 177.000 metre şehir içerisindeki asbest boruları yeniledik. 3 tane yeni su borusu yaptık. 7 Tane eski su depomuzu revize ettik. 4.000 tane abone bağlantımızı komple yeniledik.

Alt yapı yatırımlarını biz millet olarak sevmediklerini kaydeden Başkan Bahçeci Belediye Başkanları alt yapıdan kaçıyorlar. Mühendis bir belediye başkanı olarak söylüyorum. Alt yapıyı yapmadan, üstüne bir taş koymak asfalt atmak vatan hainliğine eş değerdir. Alt yapıyı yapmadan, üst yapmak bu milletin parasına pula sağlığına ihanet etmek demektir. Biz bu anlayışla birilerinin kızacağını bilerek, birilerinin saldıracağını bilerek korkmadan çekinmeden Kırşehir’in bütün alt yapısını yeniledik. Bu büyük bir riskti. Kırşehirlilerin bize olan güvenini, bize olan inancına güvenerek bu işe giriştik. Bütün şehrin alt yapısını yeniledik. Hem de mahallelerimizdeki su şebekesini yenilemiş olduk. Kırşehir tarihinde ilk defa bütün alt yapıyı yeniledik. Türkiye’nin ve Kırşehir’in geleceğine en önemli yatırımdır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER