Kırşehir Flash Haber

EKSPER

EKSPER
25 Şubat 2018 - 0:18 'de eklendi ve 983 kez görüntülendi.

Türkiye de binlerce Sigorta eksperinin bulunduğu ancak pek çok az kişinin sigorta eksperi hakkında bilgi sahibi olduğu ya başına bir kaza gelince tanıdığı yada bir tanıdık vasıtasıyla bilgi sahibi olan halkımızın bu konuda bilinçlenmesi gerektiği kanaatinde olduğumu bildirerek şöyleki;

                Genellikle halkımızın eksper denilince sadece bankada gayrimenkulün değer tespiti yapan kişi olarak bilmektedir. Ancak ülkemizde bir çok alanda eksper olarak görevini yürüten kişiler vardır. En basit anlatımı ile, sigortaya konu olan risklerin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini belirleyen kişilere sigorta eksperi deniyor. Yani, hem sigortalı hem de sigorta şirketi için eksperin önemi büyük. O yüzden de eksperler tarafsız ve bağımsız kişilerdir. Gelin görün ki, tüketicilerin en çok şikayet ettikleri kişiler de yine sigorta eksperleridir. Yıllardır sigortalılardan duyduğum serzenişlerin başında hep, “eksper hasarımı eksik belirledi, benim daha çok para almam lazımdı, sigorta şirketine şikayet edeceğim” gelir.

Gerçekten de çoğunlukla tüketici ile eksperler hasar konusunda aralarında anlaşamazlar ve bu nedenle de eksperlerin sigorta şirketlerinin adamı olduğu, onun için de bilerek hasarları eksik yazdıkları söylenir. O nedenle bu konuya açıklık getirmekte fayda var.  Sonuçta eksperlerde insandır. Beş parmağın beşide bir değildir. Eksper Var, Ekspercik Var! O yüzden tüm eksperlerin kötü yada hepsinin bilgisiz veya ilgisiz olduğunu düşünmek hatalı olur. Sigorta eksperlerinin bence asli görevi sigortalılar ile sigorta şirketi arasındaki bağı kurmak, aradaki anlaşmazlıkların mutabakatını sağlamaktır. Ülkemizde sigortacılık sektörünün daha yeni yeni yaygınlaşması nedeniyle daha bir çok kavramın hayatımıza gireceği aşikardır.

Öncelikle şunu belirteyim. Bugün kayıtlı 1399 eksper bulunuyor ve ancak bunların 970’i aktif olarak görev yapıyor. 19 milyon sigortalı olduğu hesaba katıldığında, eksper sayısının yetersiz kaldığı anlaşılıyor. Bu yüzden hasar olduğu anda eksper hasar yerine sigortalının istediği gibi hemen gidemiyor. Ve yine bu yüzden hasar tespit işlemleri uzun sürüyor.

Sigortacılıkta her branş da uzman eksperleri bulunuyor. Yani, her eksper her hasara bakmıyor. Mesela tarım sigortasında uzman olan biri, otomobil hasarı için görevlendirilmiyor. Kendi uzmanlık alanı neyse, sigorta şirketi eksperleri ona göre görevlendiriyor. Sigorta eksperleri bilinmelidir ki Kanuna göre tarafsız bağımsız hazine müsteşarlığına bağlı bilirkişilerdir.

                                             Süleyman SÜNGÜ : suleymansungu@hotmail.com  

                                                                                                                                         

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER