Kırşehir Flash Haber

EROL GÜNGÖR SEMPOZYUMU…!

EROL GÜNGÖR SEMPOZYUMU…!
26 Nisan 2018 - 21:49 'de eklendi ve 437 kez görüntülendi.

Düşünce hayatının önemli İsimlerinden merhum Prof. Dr. Erol Güngör adına düzenlenen SempozyumNeşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde başladı.

Bundan 35 yıl önce genç yasta vefat eden akademisyen-yazar Güngör için, 26-27 Nisan tarihleri arasında “Cumhuriyet Dönemi Milli Düşünce Sistematiğinde Erol Güngör” konulu bir sempozyum düzenlendi. Sempozyuma Merhum Güngör’ün eşi Prof. Dr. Şeyma Güngör ve TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan onur konuğu olarak katıldı. Kırşehir Belediyesi Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Muharrem Ertaş salonunda gerçekleştirilen sempozyuma bilim ve fikir adamları, Türkiye’de Sosyolojinin Dünü ve Bugünü, Türk Kültürü Türk Milliyetçiliği, Tasavvuf, Ahlak ve Türk Aydınlanması ve Türk Aydının Problemleri” konu baslıkları altında bildiriler sunuldu.

Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof.Dr. M. Kazım Arıcan, Kırşehir AEÜ Rektörü Prof.Dr. Vatan Karakaya ve çok sayıda katılımcının hazır bulunduğu Sempozyumda bir konuşma yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci” İki gün boyunca çok önemli başlıklarla herkes kendi alanında çok olan hocalarımız katılacağı oturumlarla Kırşehir’imiz hem bilimsel manada hem de manevi açıdan çok önemli bir iki gün yaşayacak. Neticesinde ortaya çıkan bildiri kitaplaşması ile çok önemli bir esere imza atılmış olacak. Kırşehir kültürümüzde çok önemli bir yere sahip. Halil İnalcık’ın ifadesi ile Türklüğün merkezi , Ahi Evran burada felsefesini tüm Anadolu ve dünyaya yaydı. Aşık Paşa’nın şehri, Ahmedi Gülşehri’nin şehri. Tarihimizde çok önemli bir yeri olan bu insanlardan olan. Kültür Merkezimizin ismini taşıdığı Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş Anadolu’muzun sesi olmuş çok önemli kişiler yetiştirmiş bir şehir. Belediye başkanı olarak il dışında bize sorduklarında neyiniz meşhur denildiğinde ben de yetiştirdiğimiz insanlarımız meşhur diyorum.

Erol Güngör bu toprakların yetiştirdiği en önemli insanlardan biri. 45 yaşında dünyaya veda etmiş ve genç yaşta bu dünyadan ayrılmış ve arkasında çok önemli eserler, fikirler ve düşünceler bırakmış birisi. Bize düşen bu düşünceleri, fikirleri konuşup tartışıp gelecek nesillere bunları aktarmak görevlerimizden bira tanesidir. Ahlak bana göre en önemli olan şeydir. Ahilik temel felsefesinde ahlak var. İş ahlakı, yaşam ahlakı, birbirimizle olan ilişkilerimizle ahlak, inançlarımızda olan ahlak. Ahlak her alanda bana göre en önemli mesele. Türkiye’nin halletmesi gereken en önemli sorunudur.

Belediyecilikte de ahlak var .Belediye başkanı işini ahlaklı yapıyorsa ortaya güzel eserler çıkartır. İçinde bulunduğumuz Kültür Merkezini yapmakta güzel ahlakın neticesidir. Alt yapı yapmakta güzel ahlakın neticesidir. Sorumlulukları taşımak bana göre ahlak meselesidir. İnsanların sorumluluğu bilgiyi iyi kullanmak ahlak meselesidir. Kamu da ve özel sektör de görev yapan için herkes için bu böyledir. Bugün gelişmiş ülkelere baktığımızda işlerini ne kadar ahlaklı yaptığını görüyoruz. Ahi Evran’ın felsefesini en iyi uygulayan bana göre Almanya’dır. İş ahlakı açısından baktığımızda. Bizim kavramımızı ve değerlerimizin içini doldurmamız gerekiyor. Şeklen bazı şeylere sahip olmanın hiçbir anlamı yok. Ahiliğin başkenti Kırşehir. Ahiliğin anası olmadıktan sonra, ahiliğin başkenti olmanın bir anlamı yok. Bunu nasıl başaracağız, öncelikle mekanları oluşturacağız, sonra mekanların içini dolduracağız ve gelecek nesilleri bu manada doğru yetiştireceğiz. Önümüzde daha yapılacak çok işlerimiz var. Ben eminim Erol Güngör hocamızda o genç yaşına rağmen asıl bu topraklarda meşveret yapmış. Bu Sempozyumun Kültür Merkezinde yapmamızın istememizden anlamı da şudur ki şehir ile üniversite, şehir ile hocalarımız, şehir ile öğrencilerin üstüne çıksın. Bu Sempozyum Mersinde de yapılabilirdi. Ben rektörümüze teşekkür ediyorum, üniversite belediye işbirliği ile yapıldı. Belediye demek halk demek. Şehir demek, eşraf demek. Bu toplantıların, sempozyumların birazda halkla bütünleştirmesini sağlamak lazım. Halkında bu sempozyumlara katılımlarını ,ilgisini çekmek Kırşehir’in geleceği açısından da son derece önemli diye düşünüyorum. Belediyecilikte kendime rehber edindiğim bir söz var İnsanlar şehirleri inşa ve imar ederler. Sonunda şehirler insanları imar inşa ederler. Biz şu anada bu şehir’e temeller atıyoruz. Kültür Merkezi yapıyoruz, Ahi Evran Külliyesi yapıyoruz. Parklar eserler yapıyoruz. İnanıyorum ki Kırşehir gençleri, çocukları bilim merkezi de yaptığımız da inşallah üniversitemiz insanların imar ve inşa edecek. Bu binaların içerisinde insanlar yoksa ruh yoksa mana yoksa beton ve taş yığınından farkı olmaz” dedi.

Eğitime bir ömür adayan Erol Güngör’ün ‘Ahlak Psikolojisi Ve Sosyal Ahlak’, ‘İslam’ın Bugünkü Meseleleri’, ‘Türk Kültürü Ve Milliyetçilik’ gibi kitapları bulunuyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER