Kırşehir Flash Haber

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ AÇILDI…!

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ AÇILDI…!
12 Haziran 2018 - 0:02 'de eklendi ve 529 kez görüntülendi.
Kırşehir Gümrük Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’nin katıldığı törenle açıldı.
Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kırşehir’e Gümrük Müdürlüğü açılmasıyla birlikte Bakanlık hizmetlerinin geliştirilebilmesi adına önemli bir adım atıldığını söyledi.
Kırşehir’de Gümrük Müdürlüğü’nün açılmasının Ahiler kenti Kırşehir’in ticareti ve sanayisi için çok önemli bir konu olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, “Ticaret her zaman ajandamızın en üst noktasındadır. Çünkü bugün dünyanın en gelişmiş ülkeleri, aynı zamanda dünyanın en fazla ticaret yapan ülkeleridir.
Bizim anladığımız ticaret adaleti, hakkaniyeti ön planda tutar; sömürüyü değil adil dağıtımı esas alır. Bir yandan terör örgütleri ile mücadele ederken bir yandan da ekonomimizi kalkındırmaya çalışıyoruz. Onca oyuna rağmen ekonomimiz 7.4 büyüme oranıyla dimdik ayaktadır. Büyümenin sanayideki artıştan, ihracattaki artıştan, hizmet sektöründeki artıştan ve yatırım mallarındaki artıştan kaynaklanması büyümenin ne kadar sağlıklı olduğunu gösterir.
Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın talimatları üzerine milletimizin önündeki engelleri ortadan kaldıracak düzenlemeler yapıyoruz. Milletimizin sorunlarıyla yakından ilgilendik, yükünüzü hafifletmek için, işlerinizi daha kolay yapabilmeniz için gece-gündüz demeden proje ürettik. Bu ülke hepimizin ise herkes görevini en iyi şekilde yapmalı. Sizler üreterek ihracat yapıyor, bu ülkeye para kazandırıyor, istihdam sağlıyorsunuz. Bizler de yükünüze omuz vermek istiyoruz.
İşte, Kırşehir’de Gümrük Müdürlüğü’nün açılması da Ahiler kenti Kırşehir’in ticareti ve sanayisi için çok önemlidir. Kırşehir sanayileşecek ve dış ticaretini artıracaksa bunun olmazsa olmaz şartlarının birisi de Gümrük Müdürlüğü’dür. Büyük işlere imza atacak olan Gümrük Müdürlüğü, Kırşehir’in gelişip kalkınmasına katkı sağlayacaktır.
Ahiliğin temeli, merkezi olarak gördüğümüz Kırşehir’imizin geleceğini parlak görüyorum. Bu duygularla, açılışını gerçekleştirdiğimiz Gümrük Müdürlüğü’nün hayırlı olmasını diliyor, açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Valimiz Sayın İbrahim Akın da konuşmasında, açılışı gerçekleştirilen Gümrük Müdürlüğü’müzün ilimizde dış ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti.
Anadolu kapılarının Müslüman Türk milletine açılmasıyla birlikte çalışma ve ticaret ahlakının Ahilik felsefesiyle yeni bir boyut kazandığı kent olan Kırşehir’imizin Gümrük Müdürlüğüne kavuşmasının başta işadamlarımız olmak üzere tüm Kırşehirlileri son derece mutlu ettiğini dile getiren Valimiz Sayın İbrahim Akın, “Devletimiz dış ticaretin gelişmesi ve gümrük işlemlerinin sağlıklı şekilde yürütülmesi için bir yandan mevcut gümrük kapılarının işlevini arttırmaya çalışırken bir yandan da ülkemizin her bölgesinde dış ticareti arttırmak ve teşvik etmek amacıyla yeni Gümrük Müdürlükleri kurmaktadır.
Son yıllarda hükümetimiz, sanayici ve yatırımcıların önündeki bürokratik engelleri kaldırmaya, kaliteli üretim için yasal düzenlemeleri hayata geçirmeye ve dünya ticaretinde Türk yatırımcının rekabet gücünü artırmaya yönelik önemli kararlar almaktadır.
2002 yılında ilimizde 15 milyon dolar olan ihracat rakamı 2017 yılında 190 milyon dolara, ithalat rakamı da 8.7 milyon dolardan 286 milyon dolara yükselmiştir. 2018 yılının ilk dört ayında ise ihracatımız 82 milyon dolara ulaşmıştır. Yani ilimizde 470 milyon dolara tekabül eden bir dış ticaret hacmi bulunmaktadır.
 Burada şunu da belirtmek isterim ki bu rakamın çok büyük bölümü ülkemizin en önemli milli kuruluşlarından olan Petlas Lastik Fabrikasına aittir. Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları sıralamasında 95. Sırada yer alan Petlas Lastik Sanayinin Kırşehir’de üretim yapıyor olması bizleri son derece gururlandırmaktadır. İşletme sahiplerini ve yöneticilerini yürekten kutluyorum. İnşallah kendilerinden Kırşehir’e yeni yatırımlar yapmalarını bekliyoruz.
Biraz sonra hizmete açacağınız Gümrük Müdürlüğü ile ihracat ve ithalat yapan firmalar gümrük işleri için başka illere gitmek veya il dışından yapılan gümrükleme işlemleri için aracı firmaları kullanmak zorunda kalmayacak ve ilimize yeni yatırımcıların gelmesini teşvik edecektir.” sözlerine yer verdi.
Milletvekilimiz Mikail Arslan da konuşmasında, “Gümrük Müdürlüğü’nün ilimize açılmış olması, hükümetimizin Kırşehir’e verdiği önemin göstergesidir. Gümrük Müdürlüğü, Kırşehir’deki üretim ve istihdamı önemli ölçüde artırarak üreticilerimizin yurt içi ve yurt dışındaki işlemlerini kolaylaştırmada önemli bir ivme sağlayacaktır.” dedi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de, ilimizde Gümrük Müdürlüğü açılmasından, böylesine anlamlı bir hizmetin başlangıcını gerçekleştirmekten dolayı gururlu olduklarını söyledi.
Kırşehir Gümrük Müdürlüğü açılış töreni, Sayın Bakanımız, Sayın Valimiz ve beraberindeki protokol tarafından kurdelanın kesilmesi ve hizmet binasının gezilmesi ile sona erdi.
Törene Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra Valimiz Sayın İbrahim Akın, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Milletvekilimiz Mikail Arslan, Gümrük Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Bakanlık bürokratları, daire müdürleri, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER