Kırşehir Flash Haber

KIRŞEHİR VALİLİĞİNDEN DUYURU

KIRŞEHİR VALİLİĞİNDEN DUYURU
24 Ekim 2018 - 22:40 'de eklendi ve 462 kez görüntülendi.
İlimiz Kervansaray Mahallesinde, 22.10.2018 tarihinde vuku bulan elim olayda; bir öğrencimiz ve annesi pitbull melezi olduğu tespit edilen bir köpek tarafından saldırıya uğrayarak yaralanmışlardır. Konu ile ilgili yasal süreç devam etmektedir.
24.06.2004 tarihli 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 14. maddesinin (l) bendinde; ‘‘Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.’’ hükmü yer almakta olup, bu yasağa aykırı hareket edenlere aynı Kanunun 28. maddesi gereğince idari para cezası verileceği ve hayvanlara el konulacağı hükme bağlanmış bulunmaktadır.
Bu çerçevede insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından tehlike arz eden köpeklerin (Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi) tespiti, yasal işlemlerin yapılması ve kontrol altına alınması konusunda ilgili kurumlarımızca gerekli çalışmalar yürütülmektedir.
Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmaları, tehlike arz eden köpeklerin (Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi)  görülmesi halinde 153 (Zabıta), 155 (Polis) ve 156 (Jandarma) ihbar hatlarına bildirilmesi önem arz etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER