Kırşehir Flash Haber

“Koruyucu Florür Vernik Uygulaması” Tüm Hızıyla Devam Ediyor

“Koruyucu Florür Vernik Uygulaması” Tüm Hızıyla Devam Ediyor
16 Mayıs 2018 - 22:35 'de eklendi ve 523 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı’nın  çocuklarda diş sağlığının korunması amacıyla okullarda yapmış olduğu “Koruyucu Florür Vernik Uygulaması” ilimizde tüm hızıyla devam ediyor.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında ilkokul öğrencilerine yönelik il ve ilçelerde ‘Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı’ kapsamında farkındalık eğitimleri, ağız ve diş sağlığı taramaları ve florür vernik uygulaması planlanmıştır.

Kırşehir il Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmada ilkokul öğrencileri ve anaokulu öğrencilerine diş taramaları yapılmış ve oral hijyen eğitimleri verilmiştir. 1. 2. 3. Sınıf öğrencileri ve  60 ayını doldurmuş anaokulu öğrencilerine florür vernik uygulaması ve fırça-macun seti dağıtımı halen devam etmektedir.

Florür vernik nedir?

Florür vernik uygulaması koruyucu ağız ve diş sağlığı tedavileri arasında yer almaktadır. Florür, diş mine yapısını güçlendirip çürüğe dayanıklı hale gelmesini sağlayarak diş çürümelerini önleyen bir mineraldir. Çürük riski yüksek olan çocuk gruplarında özellikle tavsiye edilmektedir.

Florur vernik uygulaması nasıl yapılır?

Diş hekimi tarafından uygulama yapılmadan önce diş yüzeyleri temizlenir ve diş yüzeylerine uygulanır. Uygulama sonrasında kısa sürede kurur, diş yüzeylerinde bal mumu tabakası şeklinde tutunur ve bunun sonucunda flor un diş yüzeyine salınımı gerçekleşir.

Tükürük temasıyla vernik hemen kurumaya başlar. Bu nedenle diş yüzeyine sürdükten sonra tükrük temasının sakıncası yoktur. Hasta yarım saat boyunca bir şey yiyip içmemesi gerekir. Florürün işlev görmesi için diş yüzeyinde kalması gerekmektedir. Bu yüzden o gün içerisinde dişlerin fırçalamaması istenir. Uygulama 6 ayda bir tekrarlanmalıdır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER