Kırşehir Flash Haber

ŞEKER GENEL MÜDÜRÜNDEN TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

ŞEKER GENEL MÜDÜRÜNDEN TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET
27 Haziran 2018 - 23:00 'de eklendi ve 607 kez görüntülendi.
Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yapılan ihale ile Kırşehir Şeker Fabrikasını 330 Milyon TL’ye satın alan  Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İhracat İthalat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence, Tarım İl Müdürlüğünü ziyaret ederek  İl Müdürü Kenan Şahin ile görüşüp fikir alış verişinde bulundu.
Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence’nin İl Müdürü Kenan Şahin ile yapılan görüşmesinde ilimizde sulanabilir tarım arazilerinde pancarda verim rekoltesi, şeker oranı,  münavebe (ekim nöbeti) ve alternatif ürünler ile ilgili istişare yapıldı.
Genel Müdür Erence’nin ziyaretinde Kırşehir’de şeker pancarı üretiminin önemli ölçüde yapıldığını belirten İl Müdürümüz Kenan Şahin;  İlimizde halk sulamasıyla 105.340 (Yüz beş bin üç yüz kırk), devlet sulamasıyla 316.420 (Üç yüz on altı bin dört yüz yirmi) dekar ve toplamda ise  421.760  (Dört yüz yirmi bir bin yedi yüz altmış) dekar alanda  sulanabilir araziye sahibiz. Bununla birlikte 2017 yılında çiftçilerimiz 54.270 dekar alanda  şeker pancarı üretimi yaparak ekonomiye katkı sunmuştur.  Kırşehir ile birlikte Nevşehir, Aksaray ve Ankara’dan üretim yapan çiftçilerimiz Kırşehir Şeker Fabrikasına pancar veriyor. Üretimi ekonomiye katkı sunduğu gibi tarlada işçi çalıştırılarak istihdama da katkı sunan bir ürün olan şeker pancarı 7-8 bin çiftçiyi kapsarken, her yıl 3.500 çiftçi üretimde bulunarak ciddi bir üretim de bulunuyor. Ayrıca özelleşmeyle birlikte ilimizde şeker pancarı üretiminin daha çok artacağına inanıyorum. Böylelikle de daha çok üretim. Daha çok ekonomiye katkı olacak ” dedi.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER